eser-0guzhan fan club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Seçtiğim kariyer bana göre değil!

Seçtiğim kariyer bana göre değil! Empty Seçtiğim kariyer bana göre değil!

Mesaj tarafından OgUzhAn'mm Ptsi Tem. 21, 2008 9:17 am

Türkiye'de çalışanların yüzde 40'ı yanlış bir kariyer tercihi yaptığını düşünüyor.

Kelly Services tarafından 33 ülkede gerçekleştirilen Global İşgücü İndeksi araştırması; Türkiye'de beyaz yakalı çalışanların yarısından fazlasının eğer şans verilseydi, okulu bitirdikten sonra tamamen farklı bir konuda daha eğitim alacağını, neredeyse yarısının ise yanlış bir kariyer seçtiğini ortaya koydu.

Türkiye'de katılımcıların yüzde 46'sı kariyer seçiminden memnunken, yüzde 40'ı yanlış bir tercih yaptığını kabul ediyor. Ankete katılanlar arasında yüzde 12'lik bir grup ise bu konuda "emin olmadığını" ifade ediyor. Bu alanda kadınlardan çok erkeklerin bulundukları konumdan daha fazla rahatsız oldukları gözlemleniyor.

DÜŞÜNCELER OLUMSUZ

Yaklaşık 2 bini Türkiye'den olmak üzere 115 bin beyaz yakalı çalışanın görüşünü yansıtan bu araştırma, Türkiye'de çalışanların çoğunun aldıkları eğitimin kalitesi ve kariyer seçimleri hakkında olumsuz düşünceleri olduğunu ortaya koyuyor. İşyerlerinde çalışan pek çok kişi, eğitimlerinin onları iş yaşamına gerektiği gibi hazırladığına inanmamakla birlikte, az bir kısmı işlerinin onları getirdiği pozisyonla ilgili pişmanlık duyuyor.

Araştırmanın diğer önemli bulguları ise şöyle:

* Ankete katılanların yüzde 84'ü "eğitimime devam etmiş olmayı dilerdim" diyor.
* Yüzde 58'i tamamen başka bir branşta okumuş olmayı tercih edeceklerini ifade ediyor.
* Yüzde 40'ı kesinlikle yanlış bir kariyer seçtiğini söylerken, yüzde 12'si ise bu konuda "emin" değil.
* Yüzde 63'ü okul eğitimlerinin kendilerini iş yaşamına iyi bir şekilde hazırlamadığını söylüyor.
* Yüzde 31'i okul sonrası eğitimin kendilerini iş yaşamına yeterince iyi hazırlamadığını düşünüyor.

Bulgular; çalışanların ülkelerinin eğitim sisteminin kalitesi hakkında neler hissettiklerine de ışık tutuyor. Buna göre Türk eğitim sistemi araştırmadaki 33 ülke arasında sondan dördüncü sırada yer alıyor.
OgUzhAn'mm
OgUzhAn'mm
Admin
Admin

Kadın

http://eser-oguzhanfan.yetkinforum.com

- Similar topics